Glavni izazov projekta FENESTRAE je uspostaviti i ojačati prekograničnu saradnju između zemalja članica EU i Zapadnog Balkana u okviru izazovne energetske tranzicije, koristeći transformacijske mogućnosti koje nudi Evropski zeleni dogovor s ciljem postizanja karbonske neutralnosti do 2050. godine. Istraživanje i razvoj, čista energija, zgrade i renovacije – koji su ključni elementi Evropskog zelenog dogovora – bit će značajan dio ovog prijedloga. S druge strane, FENESTRAE će biti usklađen s programom IPA ADRION, koji se temelji na principima održivog razvoja.

Ovaj projekat predstavlja zajedničku mjeru za unapređenje inovacijskih kapaciteta regije, koristeći digitalne, naučne i inovacijske vještine partnera te omogućavajući potencijalne procese ekonomske transformacije. Iskustvo partnera u oblasti inovativnih tehnologija za pametne zgrade (Univerzitet u Ljubljani, Univerzitet u Patrasu i Politehnički univerzitet u Bariju), s posebnim fokusom na dizajn inovativnih omotača zgrada (prozirnih i neprozirnih), od projektovanja do procjene energetske i vizualne udobnosti, osigurava kritičnu masu s naglaskom na oblasti od zajedničkog interesa, poput energije, održive životne sredine, inovativnih proizvodnih tehnologija i naprednih materijala.
Ostali projektni partneri (GAL Molise, Confimi, Smart Village i NOVUS) imaju značajno iskustvo u razvojnim inicijativama. Ovakav jedinstven konzorcij naučnog znanja u regiji, potvrđen naučnim rezultatima istraživača uključenih u ovu inicijativu, pruža neviđenu priliku za aktiviranje pozitivnih efekata u smislu prenosa tehnologije, stvaranja radnih mjesta, promocije poduzetništva (Mala i srednja preduzeća, start-upovi) i širenja svijesti među građanima o važnosti energije i njenog korištenja.
Početne aktivnosti projekta FENESTRAE uključivat će detaljno ispitivanje postojećih regulativa i tehničkih standarda u oblasti energetske efikasnosti u sektoru zgrada te prijedlog mjera za harmonizaciju standarda u svrhu energetske tranzicije i dekarbonizacije do 2050. godine. Uključivanje partnera s iskustvom u komunikaciji i diseminaciji rezultata ojačat će upravljanje projektom u više nivoa te saradnju između partnera iz Jadranske i Jonske regije, dopirući do raznovrsnih učesnika koji bi mogli biti zainteresovani za rezultate ove inovacijske mreže, prema horizontalnom principu četverostruke spirale (istraživački, javni i poslovni sektor te civilno društvo).
Obuke i aktivnosti razmjene među partnerima upotpunit će prvi dio projektnih aktivnosti nakon intenzivnih interakcija. Promocija i razvoj inovativnih tehnologija (komercijalno dostupnih i onih koje još nisu komercijalizirane), u kojima partneri već posjeduju značajno iskustvo – poput elektrohromnih, foto(elektro)hromnih i termohromnih materijala i uređaja te materijala koji omogućavaju pametno ponašanje omotača zgrada, zajedno s ICT tehnologijama za njihovu efikasnu kontrolu – bit će ključan dio partnerskih interakcija tokom projekta.
Za svaku predloženu tehnologiju, potpuna svijest o potencijalnim koristima integracije u zgrade bit će postignuta numeričkim simulacijama na specifičnim zgradama koje odaberu partneri i dionici. Dobiveni podaci, tehničke karakteristike tehnologije i korisni efekti na unutrašnju udobnost i uštedu energije bit će javno dostupni putem radionica, javnih seminara u školama i opštinama te drugih prilika za diseminaciju koje partneri organiziraju u svakoj zemlji.
Završni dio projektnih aktivnosti imat će za cilj skaliranje naprednih tehnologija kroz pilot akcije koje uključuju instalaciju nekoliko prototipova materijala i uređaja kako bi se jednostavno demonstrirao uticaj takvih sistema na udobnost korisnika i smanjenje potrošnje energije, uključujući i primjene na nekonvencionalne zgrade poput staklenika, koji se u velikoj mjeri oslanjaju na performanse stakla i također su energetski zahtjevni.
Glavni ciljevi ove inicijative uključuju: povećanje vještina lokalnih operatera; povećanje svijesti o dostupnim tehnologijama za smanjenje potrošnje energije; jačanje saradnje u zajedničkim oblastima specijalizacije; stvaranje transnacionalnog partnerstva i trajne mreže za promociju inovacija i prelazak iz laboratorija na tržište; dugoročno zapošljavanje mladih ljudi uključenih u projekat; te poticanje zelene i digitalne inovacije među partnerima kroz nove modele saradnje.